Notikumi
Danču vakars
Sestdien aizvadījām pasākumu, kas bija veltīts Kolkas Lībiešu saieta namā 5 gadu jubilejas svētkiem un Līvu savienības Kolkas grupas 35 gadu jubilejai, kas tikai gaidāma vasarā! Kopīgi atsaucām atmiņā Kolkas Lībiešu saieta nama padarīto laikā, kopš nams ir vaļā.…
Putnu modināšana
2024.gada 24.martā arī Kolkas Lībiešu saieta namā piedalījās Lībiešu mantojuma dienā, modinot putnus. Putnus modinājām Kolkasrags, piedaloties Kolkas Lībiešu ansamblim “Aula”, kā arī folkloras kopa »Dandari» Kopīgi dziedājām tradicionālo putnu modināšanas dziesmu,…
Balso konkursā!
»Vietējiem Kolkas iedzīvotājiem un aktīvistiem trūkst pieejama un kvalitatīva sporta un fizisko aktivitāšu infrastruktūra, kur attīstīt savu fizisko sagatavotību, kā arī vietas, kas padarītu Kolku pievilcīgāku gan iedzīvotājiem, gan apkārtējai sabiedrībai. Šī…
Iededz sveci!
Ik gadu 11.novembrī visā Latvijā tiek atzīmēta Lāčplēša diena. Kolkas Tautas nams kopā ar Kolkas Lībiešu saieta namu Lāčplēša dienā aicina visus kolceniekus iedegt gaismu savā logā, godinot un pieminot Latvijas brīvības cīņās kritušos varoņus. 1919.gada 11.novembrī…
Fotokonkurss »Līvu krasta stāsti»
Kolkas Lībiešu saieta nams aicina visus kopā veidot 2024.gada digitālo kalendāru. Piedalies fotokonkursā ‘’Līvu krasta stāsti’’! Konkursa noteikumi: Konkursā drīkst piedalīties jebkurš interesents, neatkarīgi no vecuma, nodarbošanās un profesionālajām fotografēšanas…
Iespēja iegādāties grāmatu »Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi»
Pie mums ir iespējams iegādāties vācbaltiešu jurista, dzejnieka, rakstnieka un izdevēja Ulriha Hermaņa Gustava brīvkunga fon Šlipenbaha grāmatu “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” ”Grāmatas “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” pirmizdevums, kas laists klajā 1809.gadā vācu…
Adīšanas darbnīca »Ziemeļkurzemes zeķu raksti»
Ceturdien, 26.oktobrī plkst.17.00 Kolkas Lībiešu saieta namā Adīšanas darbnīca »Ziemeļkurzemes zeķu raksti» Prasmes ierādīs TLMS »Irbi» vadītāja Baiba Pilāne. Šī būs ceturtā darbnīca, nodarbību ciklā, kuru īsteno biedrība »Košrags» ar Talsu novada pašvaldības…
Izstāde »Cimdi šūpolēs»
Līdz oktobra beigām kolceniekiem un Kolkas apmeklētājiem ir iespēja apmeklēt izstādi “Cimdi šūpolēs”, kuras kuratore ir TLMS “Irbi” vadītāja Baiba Pilāne. 2023.gada sākumā sadarbībā ar biedrību Košrags un Talsu novada pašvaldības finansiālu atbalstu tika īstenots…
«LĪBIEŠU [KULTŪR] TELPA» atvēršanas svētki
2023.gada 3.jūnijā pulksten 12:00, Kolkas Lībiešu saieta namā tiks atzīmēti LU Lībiešu institūta atbalsta biedrības / LI Līvõd institūt tigtimiz seļtš un nodibinājuma «Ventspils lībiešu apvienība Rānda» izdotās grāmatas «Lībiešu [kultūr]telpa. Zanes Ernštreites…
LĪVU (LĪBIEŠU) SAVIENĪBAI 100!
gada 2. aprīlī lielākā un vecākā lībiešu sabiedriskā organizācija Līvu (lībiešu) savienība (Līvõd Īt) atzīmēs savas darbības simtgadi. Tieši pirms 100 gadiem – Mazirbē, 1923. gada 2. aprīlī – šī organizācija tika dibināta, lai nākamajos 17 gados aktīvi lībiešu…
Piedāvājums
Kolkas Lībiešu saieta namā var gūt ieskatu Ziemeļkurzemes lībiešu kultūrā, tradicionālajās nodarbēs, valodas skanējumā un piekrastes kultūrvēsturiskajā mantojumā. Saieta namā ir iespēja organizēt un apmeklēt kultūras pasākumus, seminārus, mācības, izstādes, kā arī saņemt tūrisma informāciju. Ir iespēja pieteikt ekskursijas, bet skolēni par lībiešiem un viņu kultūru var uzzināt ar interesantas spēles palīdzību.
Lībiešu saieta nams ir pieejams apmeklētājiem ar kustību traucējumiem un ratiņkrēslos, kā arī vecākiem ar bērnu ratiņiem. Ir arī mazuļu pārtīšanas vieta.
Organizācijas
Organizātsijd
Līvõd Īt
Lielākā un vecākā lībiešu sabiedriskā organizācija ir 1923. gada 2. aprīlī Mazirbē nodibinātā Līvu savienība (Līvõd Īt). Tā bija vienīgā lībiešu sabiedriskā organizācija, kas darbojās 20. gs. 20. un 30. gados. 1938. gada 19. jūlijā Līvu savienība tika pārreģistrēta par Līvu biedrību.
Par pirmo savienības vadītāju ievēlēja Kārli Stalti. Lai gan Līvu savienība apvienoja labi ja desmito daļu no visiem lībiešiem, tā bija lībiešu sabiedriskās un kultūras dzīves galvenā veicinātāja un koordinētāja, kurai gan ar padomiem, gan materiāli palīdzēja dažādas igauņu un somu biedrības.
Pēc padomju okupācijas 1940. gada 6. decembrī Līvu savienība oficiāli tika slēgta. Ar nosaukumu “Lībiešu kultūras savienība” tā tika atjaunota 1988. gada 26. novembrī Rīgā. 1993. gadā biedrība atguva vēsturisko nosaukumu. Savienības biedru pirmajā sarakstā bija 142 lībieši un interesenti. Par pirmo priekšsēdētāju ievēlēja Ievu Neilandi. Pateicoties Līvu savienības aktīvajai darbībai, 1991. gadā Latvijas Republikas likumā “Par Latvijas nacionālo un etnisko grupu brīvu attīstību un tiesībām uz kultūras autonomiju” lībieši atzīti par Latvijas seno pamattautību, par kuras nacionālās identitātes un kultūrvēsturiskās vides saglabāšanu atbildību uzņemas valsts.
Šobrīd Līvu savienības oficiāli reģistrētais nosaukums ir biedrība “Līvu (lībiešu) savienība – Līvõd Īt”. Līvu savienībai ir reģionālās grupas Kolkā (1989.), Mazirbē (1993.), Rīgā (1989.) un Ventspilī (1989.).
Līvu savienības Kolkas grupa
Par Līvu savienības Kolkas grupas dibināšanu 1989. gada 18. jūlijā stāsta sapulces protokols. Pulksten 10.00 notika sapulce Kolkas klubā, lai iedzīvotājus iesaistītu Lībiešu kultūras savienībā. Sapulci vadīja LS valdes locekle un grāmatvede, bijusī kolceniece, Emīlija Rozenfelde. Ieradās 38 cilvēki, no kuriem 24 iesniedza pieteikumus un tika uzņemti par savienības biedriem. Par priekšsēdētāju vienbalsīgi ievēlēja ciema kluba vadītāju Dinu Freimani. Galvenie uzdevumi bija tādi paši kā LS statūtos: uzturēt dzīvu lībiešu valodu, lībiešu vidū izplatīt zinības un mācības, palīdzēt uzlabot lībiešu ekonomisko un sociālo dzīvi.
1990, gada 9. novembrī notika Kolkas grupas biedru kopsapulce. To vadīja LS valdes pārstāve V. M. Šuvcāne. Par Kolkas grupas jauno priekšsēdētāju ievēlēja Gundaru Bertholdu, par vietnieci — Mārīti Zandbergu, kasieri — Elzu Ešentāli.
No tā laika pagājuši jau divdesmit gadi. 2009. gada 18. jūlijā Kolkas grupa atzīmēja savas darbības nozīmīgo jubileju. Viens no Kolkas grupas galvenajiem uzdevumiem vienmēr bijis lībiskā kultūrmantojuma izpēte un saglabāšana dzimtajā ciemā. Tāpēc tika organizēti tematiski pasākumi, pārgājieni, ekskursijas.
Grupas sekmīgai darbībai vajadzēja arī telpas. Ar toreizējās Kolkas pagasta padomes priekšsēdētājas Maijas Rērihas atbalstu Kolkas lībiešu grupai ierādīja telpas Kolkas ciema Zītaros. Bija iecerēts izveidot darba telpu, kura vienlaikus kalpotu arī par izstāžu zāli. Lai iekārtotu telpas, ciemā tika vākti materiāli par lībiešu tēmu. Daudz lībiešu sadzīves priekšmeti no Kolkas un apkārtējiem ciemiem 1950.–1960. gados bija aizceļojuši uz Igauniju, bet ievērojama daļa gājuši bojā Otrā pasaules kara laikā. Tomēr vēl tika sameklēti dažādi lībiešu darinājumi — rokdarbi, adījumi, sadzīves priekšmeti, zvejas piederumi, kokizstrādājumi. Tas bija pietiekami, lai varētu izveidot pirmo izstādi. Ar lielu entuziasmu Kolkas grupas biedri remontēja iegūtās telpas, iekārtoja un organizēja izstādi.
1993. gada 3. aprīlī atklāja ciema ļaužu sarūpēto izstādi un pašu spēkiem izremontēto un iekārtoto telpu, kuru toreiz nosauca par Lībiešu informācijas centru. Atklāšanā piedalījās arī dzejnieki Uldis Bērziņš un Juris Kronbergs no Zviedrijas. Daļu no izstādē eksponētajiem materiāliem cilvēki pavisam atdeva Lībiešu informācijas centra rīcībā. Tāds bija sākums. Laika ritumā papildinājies eksponātu skaits. Vērtīga ir Dzidras Bērziņas dāvātā pūralāde (1783. gads) un Arnolda Einberga garie ādas zvejnieku zābaki. Eksponātu skaits, kas priecē tūristus un pašmāju ļaudis, jau sniedzas otrajā simtā.
Kolkas lībiešu grupas darbībai aktivizējoties, sākumā ierādītās telpas kļuva par šaurām. 1999. gadā centram blakus atbrīvojās vēl divas istabas, un Kolkas pagasta padome, atbalstot lībiešu lūgumu, tās piešķīra informācijas centra vajadzībām. Lībiešu centra telpas paplašinājās līdz četrām istabiņām. 1999. gadā grupas valde centru nosauca par Līvu informācijas centru Kūolka.
2000. gadā centra izstrādātais projekts «Kolkas lībiešu centra pilnveidošana» saņēma finansiālo atbalstu no Nīderlandes Karalienes Julianas fonda. Projekta tapšanā un īstenošanā lielas pūles ieguldīja fonda koordinatore Latvijā Ieva Ernštreite. Līvu centrs kļuva par mūsdienīgi aprīkotu vietu, kur lībieši varēja ikdienā pulcēties, stiprināt savu lībisko identitāti, apgūstot jaunas zināšanas un iemaņas, kā arī par vietu, kur popularizēt lībiešu kultūrvēsturisko mantojumu daudzajiem Kolkas viesiem.
Izmantots Baibas Šuvcānes teksts.
Domesnes
Ar nosaukumu Domesnes pasaules jūrnieki līdz pat 20. gadsimta sākumam pazina Kolkasragu un Kolkas bāku. Biedrība Domesnes izvēlējusies seno vietvārdu par savējo, jo jūt aicinājumu izzināt pagātni, kuru veidojis savdabīgais zemesrags.
Biedrība Domesnes dibināta 2013. gadā ar mērķi pētīt un popularizēt Kolkasraga kultūrvēsturisko mantojumu. Biedrības rīcībā ir Kolkas pludmalē un tās tuvējā apkārtnē izskaloto priekšmetu kolekcija – kuģu vraku daļas, militāras darbības liecinieki, ar piekrastes cilvēku saimniecisko darbību saistīti priekšmeti u.c.
Biedrības aktivitātes ir saistītas ar kolekcijas priekšmetu izpēti un saglabāšanu, izglītojošu pasākumu un izstāžu rīkošanu. Biedrība iniciējusi ideju Kolkas pagastā izveidot zemūdens mantojuma ekspozīciju, kura guvusi atbalstu Dundagas novada pašvaldībā un tā atvēlējusi vietu biedrības ideju realizācijai Kolkas Lībiešu saieta namā.
Biedrība savu mērķu sasniegšanā cieši sadarbojas ar atbildīgajām valsts iestādēm, tādām kā Valsts kultūras mantojuma pārvalde, konsultējoties par mantojuma saglabāšanas jautājumiem.
Nozīmīgākie biedrības organizētie pasākumi:
- Kolkas bākas 130. gadskārtas svinības (2014)
- Seminārs par zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu (2015)
- Izstāde Toma nāss vai Baznīcas rags ES kultūras mantojuma dienu ietvaros (2016)
Projekti
Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis
Suitu novads un Lībiešu krasts Latvijā, Setu zeme (Setomaa) un Kihnu sala Igaunijā pārstāv īpašas dzīvas kultūras, kuru tradīcijas joprojām caurvij vietējo iedzīvotāju ikdienu. Setomaa, Kihnu un Suitu kultūras mantojums ir iekļauts UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, Lībiešu krasts šobrīd ir pieteikuma procesā. Lai šīs unikālās kultūras vērtības popularizētu plašai sabiedrībai, tās tiks iekļautas tūrisma piedāvājumā. Autentiska kultūras pieredze ir viena no lielākajām vērtībām, uz ko varam balstīt tūrisma piedāvājumu laukos, jo mūsdienu ceļotājs novērtē patieso.
Kihnu kultūrtelpa iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā 2008. gadā, lai saglabātu sadzīves un lauksaimniecības tradīcijas, ko cauri gadsimtiem pārsvarā uztur salas sievietes, kamēr vīri tradicionāli nodarbojušies ar zvejniecību un roņu medībām. Kihnu salas mantojums izpaužas neskaitāmās tautas dziesmās, rotaļās, dejās, kāzu tradīcijās, rokdarbos un reliģisko svētku svinēšanā. Kalevalas dziedājumi ir sens Kihnu salas mutvārdu folkloras mantojums, taču vispazīstamākā Kihnu zīme ir salas sieviešu darinātie vilnas rokdarbi košās krāsās un ar sarežģītiem izšuvumiem, kur tradicionālie raksti saistīti ar senām leģendām. Salinieku dzīve gadsimtu garumā bijusi izolēta no ārpasaules, tāpēc vietējās kultūras vide ir īpaši savdabīga.
Setu polifoniskie dziedājumi „leelo” ir sarakstā no 2009. gada. Seti ir neliela etniska kopiena Dienvidaustrumigaunijā un Pečoru apgabalā Krievijā. Polifoniskie jeb daudzbalsīgie dziedājumi tiek izpildīti, sapošoties krāšņos tautas tērpos, vadošā dziedātāja uzsāk pirmā, un tad pievienojas koris, šādi atkārtojot katru dziesmas rindu. Izcilas priekšdziedātājas ir labas improvizētājas un dziesmu teksti nereti rodas priekšnesuma laikā. Vislabākā priekšdziedātāja tiek kronēta Seto Karaļvalsts Dienā kā karaļa „Dziesmu Māte”. Mūsdienās daudzbalsīgie dziedājumi pavada ikvienu vietējo pasākumu un saista tūristus.
Suitu kultūrtelpa 2009. gadā tika iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā. Daudzi zina, ka Suiti ir neliela katoļu kopiena luterticīgajā Kurzemē, un to veido Alsungas novads, Jūrkalnes pagasts (Ventspils novads) un Gudenieku pagasts (Kuldīgas novads). Neparastā kultūrvide un identitāte veidojusies, pateicoties latviešu, lībiešu, poļu un vācu kultūru mijiedarbībai. Pazīstamā Suitu sievu dziedāšanas maniere saucas burbons.
Lībiešu krasts kā šīs senās tautas kultūrtelpa ir ceļā uz iekļaušanu UNESCO nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. 12 piejūras ciemi glabā un vēlas parādīt arī pasaulei savu raksturu un tradīcijas. Dundagas un Ventspils pašvaldības projekta ietvaros sagatavojušas nacionālā līmeņa pieteikumu sarakstam.
Šie reģioni ir īpaši ar savu etnisko kultūru un vērtībām. Sauklis “Dzīvās tradīcijas: Unikālais vieno” savij kopā visus četrus reģionus, izceļot to, ka katrā reģionā ikdienā tiek uzturētas vietējās unikālās tradīcijas. Kopīgā projektā izstrādā tūrisma piedāvājumu, kas visos reģionos balstīsies uz sadarbību starp vietējā kultūras mantojuma nesējiem un vietējiem tūrisma uzņēmējiem, caur kuru pakalpojumiem tradicionālās vērtības plašāk ienāks publiskajā telpā un kļūs ikvienam pieejamas. Tradicionālie ēdieni, krāšņie tērpu raksti, senatnīgie dziedājumi, svētku tradīcijas un citas vērtības tiks padarītas saprotamas un pievilcīgas tūristiem, ļaujot iesaistīties un piedzīvot senatni mūsdienās – uzzināt leģendas, izprast dziedājumus, tuvāk iepazīt rokdarbu un amatniecības tradīcijas. Četri etniskie reģioni apvienoti tūrisma piedāvājumā, ko palīdzēs iepazīt tūrisma maršruti, brošūra, kabatas formāta tūrisma ceļveži un karte, kā arī pasākumu kalendārs. Norisinās arī daudzi tūristiem interesanti pasākumi, piemēram, Kihnu Mantojuma Dienas Igaunijā un Somugru tautu svētki tepat pie mums, Lībiešu krastā.
Projektā “ETNISKO KULTŪRTELPU ATTĪSTĪBA KĀ TŪRISMA GALAMĒRĶIS “UNESCO-tourism”” ar Estonia-Latvia Programmas no Eiropas reģionālā attīstības fonda atbalstu piedalās Etniskās Kultūras Centrs „Suiti”, Dundagas novada dome, Ventspils novada dome, Kuldīgas novada dome, Alsungas novada dome, LLTA „Lauku ceļotājs”, Setomaa Tourism NVO, Kihnu pašvaldība, Kihnu kultūrtelpas fonds, Värska pašvaldība, Meremäe pašvaldība.
UNESCO nemateriālais kultūras mantojums
Viens no vērtībām bagātākajiem UNESCO sarakstiem veidots, lai saglabātu dzīvu nemateriālo kultūras mantojumu. Ar nemateriālo kultūras mantojumu apzīmē mutvārdu izpausmes formas, valodu un dialektus, paražas,svētkus, rituālus un spēles, dažādas tradicionālās zināšanas un prasmes, kā arī ar tām saistītus instrumentus un priekšmetus un kultūrtelpas.
Kultūrtelpas ir īpašas vietas, kur no paaudzes paaudzē nodotās tradīcijas tiek saglabātas un koptas vidē, kurā šīs tradīcijas ir vēsturiski cēlušās. Latvijā un Igaunijā atrodamas vairākas kultūrtelpas, kurām UNESCO piešķīrusi starptautisku atzinību.
Vai tas būtu Alsungas pusē pie suitu sievām ar mīlestību cepts sklandrausis, vai brīdis, kurā apbrīnot līvu vīru iznesto dienas lomu vēju nogludinātajā liedagā Lībiešu krastā, vai arī setu daudzbalsīgajā dziedājumā saklausītā dzīves gudrība un pazemība, vai varbūt iedvesma, ko raisa dzīvespriecīgie un krāsainie Kihnu salas amatnieku darinājumi, – katra no šīm pieredzēm ir laikā un telpā koncentrētu tradīciju izpausme, ko mēs varam saņemt neparasta tūrisma produkta veidolā un kas palīdz mums ceļot jēgpilni – topot zinošākiem, prasmīgākiem un iedvesmotākiem.
Vairāk informācijas par UNESCO mantojuma vērtībām Latvijā pieejama: http://latvijasdargumi.unesco.lv/lv/
UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma saraksti pieejami: https://ich.unesco.org/en/lists
Lejupielādējamie materiāli PDF formātā
UNESCO mantojuma vietas un kultūrtelpas Igaunijā un Latvijā
Tūrisma karte latviešu valodā
Tūrisma karte krievu valodā
Tūrisma karte igauņu valodā