Valoda
Rāndakēļ
Lībieši Kurzemē līdz pat mūsdienām savu valodu sauca par jūrmalas valodu (rāndakēļ), sevi viņi dēvēja vai nu rāndalizt (jūrmalnieki) vai kalāmīed (zvejnieki). Tā lībieši, kuri dzīvoja pie jūras, nostatīja sevi iepretī latviešiem, kuri dzīvoja “kalnā” Dundagas pusē. Lībiešu un latviešu dzīves vide un dzīvesveids gadsimtiem ilgi daudzējādā ziņā bijis līdzīgs. Toties valodas nav radnieciskas.
Valodas ziņā lībiešu tuvākās radu tautas ir igauņi, somi, karēļi, tālākās – sāmi, ungāri, mordvieši. Lībiešu valodu dēvē par Baltijas somu valodām piederīgu. 19. gs. lībiski runāja ap 3000 cilvēku, bet mūsdienās tajā sazināties spēj vairs tikai ap 30 cilvēkiem.
Valsts valodas likuma 4. pantā teikts, ka “Valsts nodrošina lībiešu valodas kā pirmiedzīvotāju valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību.”
Kā lībiešu tradicionālās kultūras daļa lībiešu valoda iekļauta Latvijas kultūras kanonā.
Divvalodība
Kōdkīelrõkāndimi
”Lībiešu valodai bija saskare ar latgaļu, kuršu un zemgaļu valodu, vēlāk ar latviešu valodu…diezin vai ir iespējams veidot kaut vienu lībiešu frāzi, kurā nebūtu atrodams kāds latviešu cilmes vārds.”
Ariste, igauņu valodnieks
Kad lībieši sāka runāt latviski, latviešu valodā ienāca šādi lībiešu vārdi: allaž, jauda, joma, kaija, kāzas, kukainis, launags, liedags, muiža, paisums, pestīt, pīlādzis, selga, sēne, tērauds, vagars, vajag, zaimot.
Latviešu valodā dažus vārdus turpmāk sāka darināt pēc lībiešu valodas parauga, piemēram: durpakaļa, krāsnspakaļa, galdapakša, klētsapakša, istabaugša.
Vietvārdi un mājvārdi
Kūožnimūd ja kuodānimūd
Latvijā ir atrodami daudzi lībiskas cilmes vietvārdi:
Aģe, Ainaži, Ādaži, Ikšķile, Imanta, Jugla, Kadaga, Kaibala, Kandava, Kangari, Kaņieris, Kolka, Ķengarags, Lilaste, Limbaži, Lēdurga, Matkule, Nurmuiža, Roja, Ropaži, Tīnūži, Umurga, Užava, Vangaži un citi.
Ziemeļkurzemes lībiešu ciemu vietvārdu senākie pieraksti atrodami 13. gs. avotos. Lībiešu ciemos arī mūsdienās atrodami vairāki lībiešu izcelsmes mājvārdi, piemēram:
Kilāsidāmi – ciema vidus (sirds) (kilāsidāmi)
Rāndalisti – jūrmalnieki (rāndalizt)
Jugomegi – upeskalni (jõugõmäg)
Norpiedagi – jaunpriedes (nūorpiedāg)
Jālgabi – pilsētnieki (Pilsētas) (jālgab)
Valdamo – baltās zemes (vāldamō)
Sepes – meistari (Kalēji) (siepā)
Kūvali – mēnesgaismas (kūval)
Līltaji – stabulētāji (līltaji)
Edrumi – ziedi (ēdrõm)
Kurgati – dzērves (kurg)
Alabi – vītoli (alāb)
Ķeļķi – kamanas (kīelk)
Santi – nabagi (saņţ)
Lainti – viļņi (laint)
Randi – krasti (rānda)
Nigliņi – bites (nigļiki)
Eļmi – dzintari (eļm)
Ūši – jaunās (ūž)
Selgas (sǟlga)
Vigas (vigā)